Laboratuvarlar

Laboratuvarlar

IE Lab Photo Çankaya Üniversitesi bünyesindeki tüm laboratuvarlar bölümümüz öğrencilerinin kullanımına açık olup öğretim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ekipman ve araçlarla donatılmışlardır. Üniversite bünyesindeki laboratuvarların yanı sıra, Endüstri Mühendisliği Bölümünün tamamen kendisine ait olan iki adet laboratuvarı bulunmaktadır:

  • Modelleme ve Benzetim Laboratuvarı
  • İş Etüdü ve Ergonomi Laboratuvarı
Öğrencilerimiz birçok alanda öğrenimleri süresince elde ettikleri teorik bilgilerini bu laboratuvarlarda sağlanan yazılım ve ekipmanları kullanarak pratikte uygulama ve deneyim kazanma fırsatlarını bulmaktadır.

Ayrıca Mühendislik Fakültesi bünyesinde, Makina Mühendisliği Bölümünde bulunan Talaşlı İmalat Atölyesi ve Esnek İmalat Laboratuvarı da ilgili Endüstri Mühendisliği derslerinde bölüm öğrencilerine hizmet vermektedir.


Modelleme ve Benzetim Laboratuvarı (ModSim Laboratuvarı)


ModSim Lab Photo ModSim Laboratuvarı, H338 numaralı odada olup bitişiğinde sistem odası bulunmaktadır. Bu laboratuvarın kullanım saatleri, her dönem başında IE kodlu derslere göre yenilenmektedir. ModSim Laboratuvarı, haftanın her günü 9:00 - 17:00 arasında, programlı ders saatleri hariç, tüm öğrencilerin kullanımına açıktır. Bu laboratuvarda, benzetim ve modelleme konularıyla ilgili Endüstri Mühendisliği derslerinin uygulamaları ve bu derslerin ödev ve projeleri yapılmaktadır. Laboratuvarda 30 adet masaüstü bilgisayar vardır ve hepsinde internet bağlantısı mevcuttur. Laboratuvardaki bilgisayarlarda GAMS, Arena, Minitab, Bilişim ERP, Netsis ERP, Microsoft Office gibi lisanslı yazılım paketleri mevcuttur. Bu laboratuvarda ayrıca akıllı tahta ve projektör bulunmaktadır.


İş Etüdü ve Ergonomi Laboratuvarı


ModSim Lab Photo Bu laboratuvar, NB01B numaralı odadadır. İş etüdü ve ergonomi konularında gerekli eğitimin verilmesini sağlayan bu laboratuvar, ölçme, test etme, kalibre etme ekipmanlarıyla donatılmıştır. Bu laboratuvar, temel olarak Endüstri Mühendisliği müfredatında bulunan IE 202 dersinin kapsamında kullanılmaktadır. Öğrencilerin derslerde öğrendikleri bilgilerini pekiştirmek amacıyla değişik laboratuvar çalışmaları tasarlanmıştır. Öğrenciler, çalışma ortamı ve zaman etütleri için gerekli ölçümleri yapmayı, kronometre ve çevre koşulları aletlerini kullanmayı öğrenmektedir. Öğrencilerden montaj işlemleri yapmaları ve çevrim süresi, verimlilik oranı ve işlemlerin üretim hızını hesaplamak için gerekli ölçümleri yapmaları beklenmektedir. İnsanlar en önemli kaynak olduğu için iyi bir tasarım ile süreçlerdeki güvenlik ve konforlarının iyileştirilmesi, endüstri mühendislerinin ilgi alanındadır.

Öğrenciler, odyometre (işitim ölçer), şerit metre ve antropometre (insan vücudu ölçer) gibi araçlar kullanarak, çalışanlara daha sağlıklı iş ortamı sağlayan araç gereçlerin standartlarını belirlemeyi öğrenmektedirler. Bütün bunları IE 202 dersi kapsamında tecrübe etmek, öğrencilerin gerçek yaşamdaki çalışma sistemlerini analiz etmelerine ve profesyonel yaşamlarında bu sistemleri daha verimli hale getirmenin yollarını bulmalarına yardımcı olmaktadır.

İLETİŞİM
Adres: