Bölüm Hakkında Genel Bilgiler

Bölüm Hakkında Genel Bilgiler

Endüstri Mühendisliği Bölümü, 1997 yılında Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuş ilk iki mühendislik bölümünden birisidir. Bölümümüz, ülkemizdeki vakıf üniversiteleri arasında endüstri mühendisliği alanında mezun vermiş ikinci endüstri mühendisliği bölümüdür.

Çankaya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde lisans (B.S.) ve yüksek lisans (M.S.) eğitimleri verilmektedir. Bölümümüzün lisans programı Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından ilk olarak 1 Mayıs 2013 tarihinde akredite edilmiş ve bu programımıza First Cycle EUR-ACE etiketi verilmiştir. Lisans programımızın akdreditasyonu ve sertifikasyonu bu tarihten beri devam etmektedir. Öğretimde kaliteye verdiğimiz önem ve çabalarımız sonucunda hem MÜDEK akreditasyonumuz hem de First Cycle EUR-ACE etiketimiz 30 Eylül 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.Lisans programı öğrencilerimizin organizasyon ve endüstri problemlerinin çözümünde gerekli olan bilgi ve yetenekleri edinmelerini amaçlamaktadır. Ana ilgi alanları üretim ve servis sistemlerinin analizi, tasarımı, planlaması, yönetimi ve kontrolünden oluşmaktadır.

Lisans programı matematik, temel bilimler ve mühendislik bilimleri üzerine kurulmuştur. Ayrıca öğrencilerin işletme, insan bilimleri ve sosyal bilimlerdeki altyapılarını geliştirmeleri sağlanmaktadır. Endüstri Mühendisliği bölümü mezunlarının özel sektörde ve kamu sektörlerinde iş olanakları bulunmaktadır.

2019-2020 akademik yılında bölümümüzde 379 lisans ve 19 yüksek lisans öğrencimiz aktif olarak kayıtlıdır. İlk mezunlarımızı verdiğimiz 2001 yılından başlayarak geçen sürede lisans programımızdan mezun olan öğrencilerimizin sayıları ile bölüm çalışanlarımızla ilgili güncel bazı istatistiki bilgiler aşağıda özetlenmiştir:Bölüm Kadromuz (2019-2020)

  • 9 tam zamanlı öğretim üyesi
  • 5 tam zamanlı öğretim görevlisi
  • 1 kısmi zamanlı öğretim görevlisi
  • 1 araştırma görevlisi
  • 1 bölüm sekreteri
İLETİŞİM
Adres: