Cankaya University Main
 
 
     
 
Öğrencilerimiz
Lisans Öğrencileri
  Öğretim Programı
  Önkoşul Tabloları
  Zorunlu Dersler
  Seçmeli Dersler
  Servis Dersleri
  Stajlar
  Çift Anadal ve Yandal
  İntibak Programları
  Karşılaştırma Tabloları
Yüksek Lisans Öğrencileri
  Öğretim Programı
  Ders Tanımları
Akademik Takvim
Duyurular
Derslerin İnternet Sayfaları
Endüstri Mühendisliği Topluluğu
Şeref Sözü
Dilekçeler/Formlar

Yüksek Lisans Programı

Genel Bilgi

Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, üretim ve/veya hizmet kuruluşlarının analiz ve tasarımı için öğrencilerin bilgi ve araştırma becerilerini geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Yüksek Lisans Programı, Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırmasının teorik, teknik ve uygulamalı yönlerini öğrenciye gösterecektir. Programdaki temel araştırma alanları, üretim planlama ve envanter kontrol, imalat ve hizmet sistemlerinin tasarım ve analizi, lojistik ve tedarik zinciri, proje ve makine çizelgeleme, yöneylem araştırması, karar analizi ve kalite yönetimidir.

Opsiyonlar (Tezli ve Tezsiz)

Yüksek Lisans programımız "Tezli" ve "Tezsiz" olarak iki opsiyonludur.

  • Tezli opsiyonda toplam en az 21 kredi ders yükü (7 adet kredili ders), kredisiz IE 590 Yüksek Lisans Semineri (Graduate Seminar) dersi, kredisiz RME 500 Araştırma Yöntemleri ve Etik dersi ve kredisiz IE 599 Yüksek Lisans Tezinin (Master's Thesis) başarı ile tamamlanması gerekir. Bu opsiyondaki her yüksek lisans öğrencisi, öğrenime başladığı ilk dönemde olmamak kaydı ile kredisiz IE 590 Yüksek Lisans Semineri (Graduate Seminar) dersine bir kez, tez çalışmalarına başladığı dönemden itibaren her dönemde IE 591 Özel Çalışmalar (Special Studies) dersine kayıt yaptırmak zorundadır. IE 591 dersinin kredisi, yukarıda belirtilen toplam 21 kredilik ders yükü içinde değerlendirilmez.

  • Tezsiz opsiyonda toplam en az 30 kredi ders yükü (10 adet kredili ders), kredisiz RME 500 Araştırma Yöntemleri ve Etik ve IE 592 Yüksek Lisans Projesi (Graduate Project) derslerinin başarı ile tamamlanması gerekir.

Diğer Şartlar

Çankaya Üniversitesinde öğretim dili İngilizcedir ve adayların İngilizce yazma ve konuşmalarının dersleri takip edecek ve bağımsız araştırma yapabilecek düzeyde olması gerekir. Yüksek Lisans programına başvuracak adaylar, Endüstri Mühendisliği veya ilgili diğer bir dalda Lisans Diplomasına sahip olmalıdır. Lisans derecesini Endüstri Mühendisliği'nden farklı bir alanda almış adayların bilimsel eksikliklerini gidermek ve yüksek lisans programına uyumlarını sağlamak amacıyla, Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı tarafından belirlenen ders veya dersleri bilimsel hazırlık programı kapsamında almaları istenebilir. Bu ve diğer konularda ayrıntılı bilgi için Çankaya Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği esas alınır.

Çankaya Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği için yönetmelikler ağ sayfasını (http://kutuphane.cankaya.edu.tr/yonetmelikler/) ziyaret ediniz.

 

 
 
© Her hakkı Ç.U. Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne aittir.
Çankaya Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü
Yukarıyurtçu Mahallesi, Mimar Sinan Caddesi, No:4, 06790, Etimesgut, Ankara
Son Güncellenme Tarihi: 26.03.2018
Telefon: (312) 233 1360 · Faks: (312) 233 1026
Eposta: