Cankaya University Main
 
 
     
 
Aday Öğrenciler
Yüksek Lisans Programı
  Öğretim Programı

Yüksek Lisans Programı

Genel Bilgi

Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, öğrencilerin üretim ve / veya hizmet kuruluşlarının analiz ve tasarımlarındaki becerilerini geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Yüksek Lisans Programı, Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırmalarının teorik, teknik ve uygulamalı yönlerini öğrenciye gösterecektir. Temel araştırma alanları, üretim planlama ve envanter kontrol, imalat otomasyonu, imalat ve hizmet sistemlerinin tasarım ve analizi, maliyet yönetimi, yöneylem araştırması, karar analizi, kalite yönetimi ve insan faktörleri mühendisliğidir.

Opsiyonlar (Tezli ve Tezsiz)

Yüksek Lisans programımız "Tezli" ve "Tezsiz" olarak iki opsiyonludur.

  • Tezli opsiyonda toplam en az 21 kredi ders yükü (7 adet kredili ders), kredisiz IE 590 Yüksek Lisans Semineri (Graduate Seminar) dersi, kredisiz RME 500 Araştırma Yöntemleri ve Etik dersi ve kredisiz IE 599 Yüksek Lisans Tezinin (Master's Thesis) başarı ile tamamlanması gerekir. Bu opsiyondaki her yüksek lisans öğrencisi, öğrenime başladığı ilk dönemde olmamak kaydı ile kredisiz IE 590 Yüksek Lisans Semineri (Graduate Seminar) dersine bir kez, tez çalışmalarına başladığı dönemden itibaren her dönemde IE 591 Özel Çalışmalar (Special Studies) dersine kayıt yaptırmak zorundadır. IE 591 dersinin kredisi, yukarıda belirtilen toplam 21 kredilik ders yükü içinde değerlendirilmez.

  • Tezsiz opsiyonda toplam en az 30 kredi ders yükü (10 adet kredili ders), kredisiz RME 500 Araştırma Yöntemleri ve Etik ve IE 592 Yüksek Lisans Projesi (Graduate Project) derslerinin başarı ile tamamlanması gerekir.

Diğer Şartlar

Çankaya Üniversitesinde öğretim dili İngilizcedir ve adayların İngilizce yazma ve konuşmalarının dersleri takip edecek ve bağımsız araştırma yapabilecek düzeyde olması gerekir. Yüksek Lisans programına başvuracak adaylar Endüstri Mühendisliği veya ilgili diğer bir dalda Lisans Diplomasına sahip olmalıdır. Lisans derecesini Endüstri Mühendisliği'nden farklı bir alanda almış adayların bilimsel eksikliklerini gidermek ve yüksek lisans programına uyumlarını sağlamak amacıyla, Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı tarafından belirlenen ders veya dersleri bilimsel hazırlık programı kapsamında almaları istenebilir. Bu ve diğer konularda ayrıntılı bilgi için Çankaya Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği esas alınır.

Yüksek Lisans programına başvuru ve program bilgisi için Fen Bilimleri Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nün Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı sayfalarını ziyaret ediniz.

 

 
 
© Her hakkı Ç.U. Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne aittir.
Çankaya Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü
Yukarıyurtçu Mahallesi, Mimar Sinan Caddesi, No:4, 06790, Etimesgut, Ankara
Son Güncellenme Tarihi: 26.03.2018
Telefon: (312) 233 1360 · Faks: (312) 233 1026
Eposta: