×

WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Eğitim Ortamları

IE Lab Photo Çankaya Üniversitesi bünyesindeki tüm laboratuvarlar bölümümüz öğrencilerinin kullanımına açık olup öğretim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ekipman ve araçlarla donatılmışlardır. Üniversite bünyesindeki laboratuvarların yanı sıra, Endüstri Mühendisliği Bölümünün tamamen kendisine ait olan iki adet laboratuvarı bulunmaktadır.

  • Modelleme ve Benzetim Laboratuvarı
  • İş Etüdü ve Ergonomi Laboratuvarı

Öğrencilerimiz birçok alanda öğrenimleri süresince elde ettikleri teorik bilgilerini bu laboratuvarlarda sağlanan yazılım ve ekipmanları kullanarak pratikte uygulama ve deneyim kazanma fırsatlarını bulmaktadır.

Ayrıca Mühendislik Fakültesi bünyesinde, Makina Mühendisliği Bölümünde bulunan Talaşlı İmalat Atölyesi ve Esnek İmalat Laboratuvarı da ilgili Endüstri Mühendisliği derslerinde bölüm öğrencilerine hizmet vermektedir.

Modelleme ve Benzetim Laboratuvarı (ModSim Laboratuvarı)

ModSim Lab Photo ModSim Laboratuvarı, H338 numaralı odada olup, 30 adet internete bağlı masaüstü bilgisayar, akıllı tahta ve projektör içermektedir. Bilgisayarlarda GAMS, Arena, Minitab, Bilişim ERP, Dia ERP, Microsoft Office gibi lisanslı yazılım paketleri mevcuttur. Bu laboratuvarın kullanım saatleri, her dönem başında IE kodlu derslere göre yenilenmektedir. ModSim Laboratuvarı, her gün 9:00 - 17:00 arasında, programlı ders saatleri hariç, tüm öğrencilerin kullanımına açıktır. Bu laboratuvar, bölüm müfredatımızaki derslerin bilgisayar üzerindeki benzetim ve matematiksel modelleme uygulamalarını, istatistiksel ve veri analizi çalışmalarını ve araştırma yapmak için kullanılmaktadır. ModSim Labı, öğrencilerimizin derslerinde verilen ödev ve projelerini yapmak için de sıklıkla kullandıkları bir çalışma ortamıdır.

Bölümümüz, öğrencilerimizin bir Kurumsal Kaynak Yönetimi (KKY) yazılımında uygulamalı olarak tecrübe kazanmaları için Bilişim ERP ve Dia ERP firmaları ile işbirliği içerisindedir. Bu işbirliği kapsamında, lisans müfredatımızda bulunan Üretim Bilgi Sistemleri dersinin bir parçası olarak öğrencilerimize yedi haftalık bir laboratuvar programı kapsamında eğitim ve sertifikasyon sağlanmakta olup, öğrencilerimizin bilgi sistemlerindeki yetkinliklerinin hem teorik hem de uygulamalı olarak artırılması hedeflenmiştir.

İş Etüdü ve Ergonomi Laboratuvarı

ModSim Lab Photo NB01B numaralı odada bulunan ve ölçme, test etme, kalibre etme ekipmanlarıyla donatılmış olan bu laboratuvar iş etüdü ve ergonomi konularında gerekli eğitimin verilmesini sağlamaktadır. Temel olarak Endüstri Mühendisliği müfredatında bulunan İş Etüdü ve Ergonomi dersinin kapsamında kullanılmaktadır. Öğrencilerin derslerde öğrendikleri bilgilerini pekiştirmek amacıyla değişik laboratuvar çalışmaları tasarlanmıştır. Öğrenciler, çalışma ortamı ve zaman etütleri için gerekli ölçümleri yapmayı, kronometre ve çevre koşulları aletlerini kullanmayı; odyometre (işitim ölçer), şerit metre ve antropometre (insan vücudu ölçer) gibi araçlar kullanarak, çalışanlara daha sağlıklı iş ortamı sağlayan araç gereçlerin standartlarını belirlemeyi öğrenmektedirler. Öğrencilerden montaj işlemleri yapmaları ve çevrim süresi, verimlilik oranı ve işlemlerin üretim hızını hesaplamak için gerekli ölçümleri yapmaları beklenmektedir. Bütün bu faaliyetleri tecrübe etmek, öğrencilerin gerçek yaşamdaki çalışma sistemlerini analiz etmelerine ve profesyonel yaşamlarında bu sistemleri daha verimli hale getirmenin yollarını bulmalarına katkı sağlamaktadır.