×

WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Bölüm Başkanı Mesajı

Chair's Photo

Endüstri Mühendisliği (EM) Bölümüne hoş geldiniz demekten duyduğum mutluluğu ifade ederek başlamak isterim.

Bölümümüz, vakıf üniversitelerindeki ikinci EM bölümü olarak 1997 yılında kurulmuştur. İlk mezununu ise 2001 yılında vermiştir. O zamandan beri çok sayıda başarılı mezun vermiştir. Lisans programımız Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE) üyesi de olan, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite edilmiştir. Programlarımız, ulusal ve Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması gibi uluslararası sıralamalarda üst sıralarda yer almaktadır.

1998 yılında kurulan Çankaya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü (IEC), üniversitemizdeki ilk öğrenci topluluğudur. IEC, sosyal ve eğitsel etkinlikler düzenleyerek öğrencilerimizin geleceğin Endüstri Mühendisleri olmaları yolunda akademik ve sosyal olarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Endüstri Mühendisleri, sosyo-teknik sistemlerle ilgili karmaşık gerçek dünya problemlerini çözmek için bilimi uygulama konusunda zorlu bir sorumluluğa sahiptir. Bu, bilimde, özellikle matematik, istatistik, bilgi işlem ve fizikte güçlü bir temele sahip olmamızı gerektirir. Bu temel, gerçek problemi yaratıcı bir şekilde çözmek için en iyi hareket tarzını bulmak için gerçek problem ile sentetik bilim dünyasında yaratılan problem modeli arasında ileri geri hareket etmeyi sağlayan en önemli unsurdur. Günümüzün küresel rekabetçi ortamında başarılı olmak için öğrencilerimize aktarmaya çalıştığımız bilimsel bilgi, mümkün olan en etkili ve verimli şekilde kullanılmalıdır. Bu nedenle, son sınıf öğrencilerimizin son iki eğitim dönemini kapsayan ve gerçek bir problemi çözmek için çalıştıkları, sistem analizi ve tasarımı dersinin önemli ve kazanacakları deneyimler üzerinde önemle duruyoruz. Bu ders serisinin, gerçek hayatta problem çözmenin örtük bilgisini aktarmak için en kritik araçlardan biri olduğunu düşünüyoruz.

Karmaşık organizasyonel ve toplumsal sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla bakmak, verimliliği artıran ve maliyeti düşüren yenilikçi çözümler geliştirmek istiyorsanız, işte başlamak için doğru yer. Öğrencilerimize, kendilerini işlerine adamış öğretim üyelerimiz ve personelimiz tarafından desteklenen sıcak bir öğrenme ortamı sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Başarılı bir endüstri mühendisi olma çabanızda birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Prof. Dr. Orhan Karasakal
Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı